výsev dvouletek

Dvouletky zdobí zahradu dva roky. Jak na jejich výsev?

Pokud máte zahradu, jistě na ní máte dostatek květin. Bez květin není zahrada zahradou, což ví samozřejmě každý, kdo zahradu vlastní. Pokud se vám letos stalo, že vám loňské letničky opětovaně nevzešly, což se samozřejmě dalo předpokládat, je načase zasít jiné květiny, které vám budou během nadcházejících měsíců dělat jenom samou radost. V současné době jsou populární zejména dvouletky, které se řadí k těm méně náročným květinám, jež si zamiluje každý zahradník.

Dvouletky jsou na rozdíl od letniček skutečně nenáročné, navíc naši zahradu zdobí dlouhé dva roky. Mají podobné nároky na půdu jako letničky, tedy vyžadují slunné a teplé stanoviště, na kterém se jim nejvíce daří. Samozřejmě některé druhy snesou i polostín, ale nejedná se o všechny druhy, které polostín snesou.

Dvouletky jsou oblíbené zejména proto, že rozkvetou už brzy na jaře a odkvétají až během pozdního podzimu. Navíc jejich škála využití je mnohem širší v porovnání s letničkami. Dvouletky se nejčastěji sází například kolem cestiček nebo jako solitéry.

Jak na výsev

Otázkou je, jak na výsev dvouletek, aby se jim dařilo tak, jak chcete. Dvouletky potřebují zejména teplé a slunné stanoviště. Aby se jim dařilo, je třeba je pravidelně zalévat. Nemají rády, když vyschnou.

Vyséváme letničky podle aktuálního měsíce

Mnohé letničky se vysévají vždy dle aktuálního měsíce. Například v květnu až v červnu se zasévají zimní fialy nebo také náprstníky či hvozdíky bradatí. Červenec patří maceškám nebo sedmikráskám, ale také pomněnkám.

V srpnu platí to, že se většinou dvouletky přesazují do květináře nebo na záhon, pokud jste je měli chvilku ve svých sklenících či na podobných místech, dokud nevyrašily.

Upozorňujeme ještě jednou na to, že dvouletky potřebují pravidelnou zálivku i v zimě. Zalévají se samozřejmě v bezmrazých dnech.