eet

EET po šesti letech definitivně končí

Elektronická evidence tržeb (EET) měla především srovnat pdmínky pro podnikatele a zajistit vyšší výběr daní. Tento systém zahájil svou činnost od roku 2016 a dočkal se mnohých vášnívých reakcí. Během covidu na jaře roku 2020 byla EET zastavena a poté ji podnikatelé využívali už jen dobrovolně. Od začátku tohoto roku elektrická evidence tržeb definitivně končí.

Miliardové náklady

Nekončí jen samotná evidenční povinnost (posílání údajů o tržbách a vystavování účtenek, ale i nutnost umístění informačních oznámení, certifikátů a bloků účtenek.

Přečtěte si také: ČESKÉ STARTUPY NAVZDORY KRIZI ROSTOU!

Zrušení elektrické evidence tržeb navrhnul kabinet Petra Fialy, který tento evidenční způsob označil za zbytečnou zátěž jak pro podnikatele, tak pro stát kvůli nákladům na správu evidence. Tyto náklady se pohybují v řádu miliard korun.

Proti zrušení byli samozřejmě zástupci hnutí ANO, kteří stáli v roce 2016 za jeho vznikem.

Odpor vůči EET

Na nenávisti k EET se podílel i kontrolní systém, který mohl být pro malé podnikatele likvidační. Prodejce mohl tedy získat pokutu i 15 tisíc za to, že nevystavil účtenku k limonádě za 20 korun.

Původní návrh, že elektronická evidence tržeb zůstane alespoň dobrovolná, byl zamítnut. Podle Holáně by i tato cesta znamenala pro stát půlmiliardové náklady.

Co konec EET znamená?

Pokladní zařízení již nebudou muset posílat výkazy o tržbách na příjmovou stranu EET. Protože se i nadále o to budou pokoušet, může na začátku docházet k výpadkům. Pokud vaše zařízení umožňuje tuto evidenci vypnout, doporučuje tak Finanční správa učinit, čímž se zamezí výpadkům.