Jak se správně starat o stálezelené rostliny?
V každé domácnosti by se měla nacházet pokojová rostlina, která dodá domácnosti příjemnost a živost. Mezi nejmodernější pokojové rostliny se nyní řadí stálezelené verze, protože právě stálezelené rostliny vám svou barvou neponičí barevné sladění vašich místností. Navíc jsou to rostliny pro naprosté amatéry, péče je o ně je naprosto snadná. Pokud nevíte, jak se o stálezelené rostliny starat, přinášíme krátký manuál.
Mezi stálezelené rostliny se řadí hlavně oblíbený zamioculcac nebo například střapatá dracena. Stále oblíbenější jsou i břečťany, které jsou vhodné na zahradu, či monstery, jež jsou krásné na pohled. Všechny rostliny pojí to, jak se o ně má zahradník starat.
Mírná zálivka, žádné přelévání
Pokud pěstujete více rostlin ve své domácnosti, moc dobře víte, že žádná z nich nesnáší přelití. Jestliže přelijete stálezelenou rostlinu, poznáte to tak, že na oko začne uvadat, listy začnou žloutnout a lehce spadnou. Kromě toho se v substrátu může vyskytnout plíseň, která nevěstí nic dobrého.
To však neznamená, že byste květinu neměli zalévat vůbec! To naopak. Každá pokojová i venkovní rostlina potřebuje dostatek vody, jen u stálezelených rostlin není potřeba tolik vody. Zalévejte ji jednou týdně, pokud zapomenete, zalijte ji i po čtrnácti dnech. Vždy však zkontrolujte vlhkost substrátu a dle toho se orientujte.
Stálezelené rostliny je třeba kropit, protože na zelených velkých listech jde často vidět prach.
Na jaké místo rostlinu umístit?
Skvělé je to, že stálezelené rostliny si vystačí s jakýmkoliv místem. Co však nemají rády, tak je úplný stín (i když mnohé druhy rostou i v úplném stínu) a sluneční přímé světlo. Pokud máte kytičku na okenním parapetu, je třeba, abyste na okně měli rolety, které zabrání přímému slunečnímu světlu.
Nezapomeňte na přesazování, které se doporučuje každý druhý rok.