Kvalitní zateplení

Jak zabránit úniku tepla?

Pokud chcete zabránit tepleným ztrátám ve vašem domě, prvním krokem je odhalit, kudy teplo z domu vlastně uniká. Většinou není potřeba zateplovat hned celý dům. Často se totiž jedná o pár závad, které zvládnete sami a levně napravit. Tepelným ztrátám se však dá také předcházet, a to správným a efektivním větráním a vytápěním. 

Použijte termokameru

Pokud si chcete být opravdu jistí, kudy uniká nejvíce tepla z vašeho domu, začněte energetickým auditem. K němu budete potřebovat termovizní kameru, která odhalí ty největší tepelné ztráty. Takzvané snímkování provádějte za chladného dne. Pokud se vám objeví, žlutá, oranžová nebo červená barva, našli jste zdroj úniku tepla. Snímek z termokamery vám pak dá perfektní přehled o místech, kudy uniká nejvíce tepla.

Špatně těsnící okna

Přes špatně těsnící okna vám z domu může unikat až 25 procent tepla. Nejčastější příčinou jsou netěsnosti mezi rámem okna a zdí. Ty vznikají špatnou instalací a nekvalitním vytmelením. Častým místem úniku tepla jsou také zárubně, především pak u starých dřevěných oken či levných plastových oken s nekvalitním těsněním. Naštěstí se tyto závady dají poměrně rychle a levně odstranit. Škvíry kolem oken utěsněte tmelem a přímo do rámu oken přidejte těsnící profil.

Vyměňte vchodové dveře

U starších domů mohou být zdrojem úniku tepla právě vchodové dveře. Základem je utěsnit škvíru pode dveřmi, kterou dovnitř proniká studený vzduch. Problém vyřešíte dostatečně vysokým prahem a těsnění můžete vylepšit lištou s kartáčkem, která se lepí na spodní hranu dveří. Obecně však mají staré dveře špatné izolační vlastnosti, především pak ty se skleněnou výplní. Vyplatí se proto uvažovat o jejich kompletní výměně za nové.

Stropem uniká až 30 % tepla

Také přes strop uniká značné množství tepla. Teplý vzduch totiž stoupá směrem vzhůru a kvůli nedostatečné stropní izolaci uniká ven. Kvalitní zateplení střechy navíc oceníte nejen v zimě, ale také v letních měsících, kdy je pod střechou nesnesitelné horko. Způsob zateplení se pak liší podle konkrétního typu střechy, tedy zda se jedná o střechu rovnou či šikmou. Pro zateplení střech se nejčastěji využívá minerální izolace nebo polystyren.

Správným větráním a vytápěním ušetříte tisíce ročně

Velkému úniku tepla předejdete také správným větráním a vytápěním. V zimě byste měli větrat krátce ale intenzivně, aby se vzduch rychle vyměnil za čerstvý, ale nedocházelo ke zbytečnému ochlazování zdí. Pokud totiž budete mít celý den otevřenou pouze ventilaci, teplo bude neustále unikat, ale pořádně vlastně nevyvětráte. Proto udělejte klidně na pár minut průvan, ale okna poté úplně zavřete.

V případě, že budete místnosti přetápět, vás ani dokonalé zateplení domu nezbaví vysokých účtů za elektřinu. V obýváku je ideální pokojová teplota 20 až 21 stupňů, stejně jako například v dětském pokoji. V ložnici se pak doporučuje mít pouze 16 až 18 stupňů. Nižší teplota je totiž lepší pro zdravý a kvalitní spánek.

Nezapomeňte také správně nastavit termostat. Pokud jste celý den mimo domov, topení zcela nevypínejte, ale snižte ho o pár stupňů. Všímejte si také, v jaké místnosti vám je chladno. Právě na tom místě bude pravděpodobně docházet k úniku tepla.