Je nedostatek bytů skutečně pravdou nebo je jich víc než dost?
Českou republikou koluje informace, že je u nás málo bytových jednotek. V současné době je téma “bydlení” poměrně řešené, vždyť po svém vlastním bydlení touží každý mladý člověk, ovšem jen málokdo si na něj dosáhne, jelikož jen málokdo má miliony na bankovním kontu či jen málokomu půjčí. Kromě toho, že od října začnou platit nové podmínky týkající se hypotečního úvěru, koluje republikou také informace, která říká, že na území Česka nejsou byty. Je to však fakt nebo je to jen fáma, kterou si vymysleli realitní makléři, lidé nebo banky?
Bytů je, ovšem ve společenstvích a družstvech
Bytů by bylo, dokonce miliony bytů jsou k mání. Jsou však ve vlastnictví společenství nebo družstev, což ostatně potvrdil i Český statistický úřad, který zároveň poukázal na to, že ve společenstvích a družstvech jsou konkrétně dva miliony bytů.
Podle aktuálních zjištění lze říct, že bytů v SVJ přibylo. Počet SVJ vzrostl o tři procenta, a to skoro na pětašedesát tisíc, v nichž bylo přes milion a půl bytů. I když počet SVJ vzrostl, snížil se počet bytových družstev, a to o skoro tři procenta, konkrétně na osm a půl tisíce, v nichž je skoro půl milionu bytů.
Kde jsou společenství plná bytů registrována?
Společenství vlastnící milion a půl bytů jsou rozmístěna po celé České republice. Nejvíce se nachází společenství v Praze, dále jsou registrována i v Jihomoravském kraji, ve Středočeském kraji a také v Libereckém kraji. Zhruba čtyři procenta SVJ s bytovými jednotkami najdeme i v kraji Vysočina.
Jaký je rozdíl mezi SVJ a bytovým družstvem?
Možná si říkáte, jaký je rozdíl mezi bytovými družstvy a SVJ jednotkami. Hlavní rozdíl je v tom, že v případě bytových družstev jste v nájmu. Sice je majitelem bytu družstvo, ale členové družstva mají právo jen k samotnému nájmu.
Co se týče SVJ, vlastníky bytů jsou členové společenství. Samotné společenství se stará jen o správu domu a pozemku, členové tedy nejsou v nájmu, jako je tomu u bytových družstev.