Péče o kaktus

Kaktus jako pichlavý společník. Jak se o něj starat?

O kaktusech si každý myslí své, jenže většina domněnek je lživá. Většina lidí si myslí, že kaktus se nemusí zalévat, jenže je to rostlina jako každá jiná, proto co myslíte – zalévá se nebo nezalévá? Také si častokrát myslíme, že kaktusy jsou zcela nenáročné a že vydrží naprosto na jakémkoliv prostředí, jenže i v tomto se mýlíme. Kaktus je dokonce jednou z nejvíce náročných rostlin, má své požadavky, díky kterým, pokud je nesplníte, nebude růst.

Existují lidé, kteří by si kaktusy nikdy neměli pořizovat do své domácnosti. Jsou to především ti, kteří nemají cit pro kytky ani pro jejich zalévání. Jestliže se vám v minulosti stalo, že jste květinu přelili, kaktus si raději nekupujte, protože se vám to může stát i u něj. U zalévání je třeba mít jakýsi cit, který vám dovolí zalít květinu jenom tak akorát. Kaktusy taky nejsou vhodné do domácností, jež jsou tmavé, temné. Tyto rostliny potřebují světlo, které jim musíte dopřát.

Kupodivu kaktusy nemohou být na okenních parapetech, které míří na sever.

Co každý kaktus potřebuje?

Rozhodně zalévání! I když si mnoho pěstitelů myslí, že kaktus je rostlina, která zalévat nepotřebuje, je to omyl. Každý kaktus potřebuje zalévat, dokonce se zalévá mnohem častěji než jiné rostliny, a to dokonce denně, ale jenom malinko. Substrát stačí jenom zvlhčit a vodu, která zbyde, vylijeme.

Co se týče substrátu, v nichž jsou kaktusy zasazeny, vyhovuje jim především minerální drť nebo případně ostrý písek.

Kdy kaktus přesadit?

Jelikož je kaktus jako každá jiná, potřebuje i přesadit. Otázkou ale je, kdy se kaktus přesazuje? Nejlépe uděláte, pokud kaktus přesadíte v létě nebo na jaře, a to hned z kraje tohoto období. Rostlina se při přesazování zbaví veškerého substrátu a kořeny se nechávají několik dní zaschnout. Až poté se rostlina vkládá do květináče s novým substrátem.