Jak se stal vánoční stromeček v domácnosti symbolem Vánoc
Vánoce jsou nejoblíbenější svátky v roce. Každým rokem se na ně skutečně těšíme, vždyť nejen, že rodina je konečně spolu, ale taky přijede Ježíšek! Než však nastane Štědrý den, snažíme se o to, abychom stihli napéct a samozřejmě uklidit. Kromě toho každým rokem nakupujeme na poslední chvilku vánoční dárky, aby bylo co dát pod ten krásný vánoční stromeček, který obvykle zdobíme až těsně před Štědrým dnem. Ovšem vánoční stromeček se k těmto svátkům připletl ne proto, že by se pod něj dávaly dárky, ale z naprosto jiného důvodu.
Vánoční stromeček během vánočních svátků zdobí naši domácnost. Většinou se snažíme, abychom měli domácnost ozdobenou do barev vánočního stromečku. Jenže tento stromeček tu skutečně nebyl od pradávna na to, aby se pod něj dávaly dárky a aby dělal dětem radost. Máme ho v domácnosti proto, aby odháněl zlé duchy.
Tradice už od roku 1570
Samozřejmě stromečky v domácnostech během vánočních svátků nebyly odjakživa. Jedná se o tradici, o níž jsou první písemné známky doložené z roku 1570, kdy se prvně ukázaly v severoněmeckých Brémách. Do domácností se z veřejných prostranství začaly stromky dostávat až v sedmnáctém století, na venkově se tento zvyk zaznamenal až na počátku devatenáctého století.
Člověk by řekl, že tu vánoční stromečky byly od pradávna, ale není to tak úplně pravda. Vánoční stromečky jsou mnohem mladší, jak lze poznat z výše zmíněných údajů. Z počátku těmto stromečků nefandila hlavně katolická církev, která je považovala za pohanský zvyk. Nakonec se však vánoční stromeček přece jenom začal zdobit.
Jaký stromeček byl první v Čechách?
V Čechách se prvně nazdobil vánoční stromeček před domem ředitele Stavovského divadla, a to v roce 1812. Stromečky se poté samozřejmě začaly zdobit i ve všech domácnostech, původně se zdobily jablky, ořechy, dokonce vejci a následně i stuhami či sušeným ovocem, což dělá mnoho domácností dodnes.
Později se na stromečky začalo dávat i vánoční cukroví – hlavně sladké perníčky.