Zaměstnanecká krize

Zaměstnanecká krize trvá. O jaké zaměstnance je aktuálně zájem?

V dnešní době si práci najdeme skutečně lehce. Pokud jste schopným zaměstnancem, firmy se o vás doslova porvou. Jistě jste už zaregistrovali zaměstnaneckou krizi, která aktuálně hýbe nejen celou Českou republikou, ale i jinými zeměmi. Zaměstnanců zkrátka není, nezaměstnanost je na nejnižší příčce za poslední dvě dekády, navíc nové firmy vznikají dnes a denně. Z počátku byla nouze hlavně o IT specialisty, ale nyní se hledají hlavně schopní řemeslníci.

Ne nadarmo se říká, že řemeslo má zlaté dno. Samozřejmě platí, že se uživí hlavně schopný řemeslník, který ví, co dělá, a který rozumí své práci. V dnešní době jsou ovšem firmy tak zoufalé, že vezmou prvního, kdo vyjde ze školy. Jsou schopné si nováčky v oboru zaškolit a naučit je všemu, co je potřeba vědět. Až tak velká je tato zaměstnanecká krize.

Pojďme se však podívat na to, kdo se aktuálně v České republice postrádá.

O jaké zaměstnance je nyní zájem?

Zájem roste hlavně o lakýrníky či malíře. Právě to jsou profese, které se sice potřebují, ale o které je minimální zájem – bohužel. Za poslední dekádu tento obor stagnuje – počty studentů rok co rok klesají. Poslední ročníky na školách absolvuje jenom několik stovek učňů, což je strašně málo. Dneska se hledá více jak třicet tisíc malířů a lakýrníků.

Nedávno se ukázalo, že v Česku pracuje jenom patnáct tisíc malířů a lakýrníků. Podle poptávky by se jich zde uživilo třikrát tolik.

Jaké další profese se postrádají?

Kromě lakýrníků a malířů se postrádají obecně řemeslníci. Jejich nedostatek však není jenom naším problémem, ale celosvětovým problémem. Jenom v České republice jich chybí kolem tří set tisíc. Nejčastěji se hledají stavaři či tesaři, ale poptávají se i sklenáři či truhláři.

Nedostatek zaměstnanců hlásí i automobilový průmysl, který se však s nedostatkem pracovní síly potýká už delší dobu.