Zaměstnanci jsou vystresovaní. Kdo či co za to může?
Díky aktuální zaměstnanecké krizi jsou lidé ochotni měnit zaměstnání takřka denně. Otázkou je, proč by to vlastně měli dělat. Mnozí zaměstnanci volí nové zaměstnání z toho důvodu, že jim je nabízen vyšší plat nebo lepší benefity. Člověk by se však měl rozhodovat podle toho, jestli se v práci cítí nebo necítí ve stresu. V novém zaměstnání na vás mohou mít přehnaná očekávání, která vás mohou dostat do takového stresu, že se z něj ještě několik týdnů nedostanete. Přehnaná očekávání však nejsou jediným důvodem vzniku stresu.
Stresu se sice nikdo nevyhne, ale nemusí se k nám dostavovat často. Pokud patříte k lidem, kteří se stresují zejména v práci, je třeba zjistit původ vašeho stresu. Stres přece jenom zkracuje život, navíc může přihnat mnohé zdravotní potíže. Neberte ho na lehkou váhu, může být skutečně životu nebezpečný.
Co je původem stresu?
Zhruba šedesát procent zaměstnanců přiznává, že trpí obrovským stresem. Otázkou však je, co je původem takového stresu? Z velké části za to může šéf, který má přehnaná očekávání, jež nikdy nemůžete naplnit. Stres však mohou plodit i kolegové, s nimiž ne zrovna dobře vycházíte. Co se týče dalších zdrojů stresu, může tím být i samotná výplata.
Jak stresu předcházet?
Otázkou je, jak lze stresu předcházet. Přece jenom je to něco, co by nemělo mít v našem životě žádné místo. Důležité je zejména lepší rozdělení úkolů. Vždy začínejte s tím nejtěžším, lehčí úkoly si nechte na odpoledne, kdy už vaše myšlení není tak bystré jako ráno. Tak předejdete zbytečným výhružkám ze strany zaměstnavatele, který bude chtít mít hotové zejména to nejdůležitější.
Od stresu může ulevit i flexibilní pracovní doba. Pokud flexibilní pracovní dobu nemáte, hledejte jiné zaměstnání, kde flexibilita nebude problémem. Dnes nabízí flexibilní pracovní dobu mnoho společnosti, byla by chyba nevyužít příležitosti.