Jak je to s pitným režimem na pracovišti?
Zaměstnavatelé musí samozřejmě mít splněno mnoho zákonných povinností. Neodkladnou záležitostí je mimo jiné také BOZP a PO, které je třeba mít vyřešené nejen proto, že za nevyřešení těchto dvou povinností hrozí pokuty sahající až do dvou milionů korun. I když nelze konkrétně pojem BOZP přesně definovat (přesná definice opravdu neexistuje), člověk si jisté věci pod tímto pojmem představí. Bezpečnost práce a ochrana zdraví při práci – to je rozluštění zkratky, která se velmi často používá. Do této oblasti spadá i pitný režim, případně nutnost mít ochranné nápoje na pracovišti.
Málokterý zaměstnavatel je si vědom toho, že v horkých dnech je třeba nejen, že omezit fyzickou námahu a pobyt na místech, kam přímo svítí sluníčko, ale také je třeba zajistit pracovníkům dostatečný přísun pitného režimu. O této povinnosti může informovat třeba firma Extéria, která je poskytovatelem poradenství v oblasti BOZP a PO. Nemusíte se však u ní jen informovat o svých povinnostech, klidně firmě svěřte do rukou vše, co s BOZP a PO souvisí. Recenze a reference plné zkušeností hovoří jen o tom, že firma je férová a že vás perfektně zastoupí v případě kontroly ze státní správy.
Nicméně vraťme se k povinnosti dodat zaměstnancům pití na pracoviště a povězme si o tom víc.
Kdy se musí poskytovat zaměstnancům ochranné nápoje zdarma?
Nabízí se otázka, kdy je nutné zajistit pracovníkům ochranné nápoje zdarma. Tuto povinnost mají zaměstnavatelé, jejichž zaměstnanci mají u práce vyšší energetický výdej než 106 W.m2. Také je třeba ochranný nápoj poskytnout pracovníkům pracujících v prostředí o teplotě přesahující šestadvacet stupňů.
Profese, u nichž je třeba poskytnout ochranné nápoje a zajistit dostatečný pitný režim
Pokud bychom měli vypíchnout konkrétní profese, zmínili bychom hlavně pracovníky ručního svařování, dělníky, pracovníky tlačící lehké vozíky nebo pracovníky u strojového vrtání.