Co je důvodem mezery v životopise a jak ji vysvětlit?
Sepisujete životopis a zjišťujete, že máte v životopise značnou mezeru? Nemáte pokrytých klidně i několik let nebo jen pár měsíců života? Nesnažte se je uměle zaplnit, zkrátka je nechte být. Budoucí zaměstnavatel se vás na to zeptá při pohovoru, mezery rozhodně nebudou důvodem, proč by vás na pohovor neměl pozvat.
Mezery v životopise mohou mít mnoho důvodů. Jaké jsou nejčastější důvody mezer v životopisech? Co za nimi nejčastěji stojí?
Nemoc
Když je člověk dlouhodobě nemocný, může během nemoci dostat vyhazov. Dlouhodobá nemoc může způsobit velkou mezeru v životopise, tu v případě dotazu nemusíte nijak detailně popisovat. Nemoc se zkrátka akceptuje jednoznačně, maximálně se vás lídři firem mohou dotázat, zdali vám následky nemoci nebudou překážet či komplikovat výkon činnosti, pokud tedy nějaké následky jsou.
Cestování
Mnozí lidé dlouhodobě cestují. Zkrátka si sbalí to nejnutnější a vydají se do světa na zkušenou. Může se tedy stát, že budou mít v životopise určitou mezeru. Když je to právě váš případ a na pohovoru se vás zeptají, proč jste se rozhodli dlouhodobě cestovat, ve své odpovědi se zaměřte na důvod, proč jste se rozhodli cestovat. Zdůrazněte to, že vás to osobně rozvinulo, že jste si zvýšili kulturní povědomí, že jste se zlepšili v cizím jazyce.
Hledá nového zaměstnání
Není snadné najít si vhodnou práci, ani v dnešní době to není nejsnazší. I když si myslíte, že práci najdete hned, může vám to zabrat delší dobu. Na pohovoru proto zdůrazněte, že jste aktivně práci hledali, chodili na pohovory, případně sdělte zdroje, kterých jste využili při hledání zaměstnání, aby byla vaše odpověď věrohodná.
Vzdělání
Vůbec nejlepší mezerou v životopisu je ta, která je způsobena návratem ke vzdělání. Jsou to takzvané plusové body. Klidně se nebojte být konkrétní, řekněte důvod, proč jste se rozhodli dál se vzdělávat.