Užitečné tipy, díky kterým se vyhnete začátečnickým chybám v podnikání
Už nějakou dobu sníte o vlastní kavárně, rodinné restauraci nebo velké firmě, které budete šéfovat, a právě nyní se vám k tomu konečně naskytla příležitost? Než se do toho vrhnete, přečtěte si pár tipů, díky kterým se jako nováček v podnikání vyhnete nejčastějším chybám.
1. Vytvořte si podnikatelský plán
Myslíte si, že máte skvělý podnikatelský nápad, který určitě pro nastartování vašeho byznysu bude stačit? Nejspíš vás zklameme, ale pouze nápad vám stačit nebude. Pro úspěšné založení firmy, která nezkrachuje hned následující měsíc, budete potřebovat pečlivě propracovaný podnikatelský plán. Zabere vám sice více času, ale zvýšíte tím šanci na úspěch o 100 procent. A to už přece stojí za váš čas. Smysluplně a reálně sestavený byznys plán vám totiž může otevřít dveře k zajímavých investorům či bankám.
2. Podnikejte v tom, co milujete a co vás skutečně baví
Spousta začínajících podnikatelů je přesvědčená o tom, že ke zbohatnutí jim stačí pracovat pouze na něčem, co milují a co je naplňuje. A právě tady vzniká hlavní problém. V praxi to pak většinou vypadá tak, že spousta lidí podniká v oboru, kterému vůbec nerozumí a nejsou v něm ani dostatečně dobří. To, že milujete jídlo, k otevření nové restaurace opravdu stačit nebude. Angažujte se proto v oboru, kterému skutečně rozumíte. Ve spojení s něčím, co vás opravdu baví, pak budete na nejlepší cestě stát se úspěšným podnikatelem.
3. Udělejte si průzkum trhu
Spousta nadšenců přichází na trh s představou, že zákazníci budou z jejich produktů či služeb úplně na větvi. Nějakou analýzu trhu přitom vůbec neřeší a potřeby zákazníků zcela ignorují. Není proto divu, že dříve či později zjistí, že svou nabídkou nedokážou nikoho oslovit, natož uspokojit aktuální poptávku na trhu.
4. Zajímejte se o svoji konkurenci
Kdo je připraven, není překvapen. Ve světě byznysu tohle platí dvojnásob. Než proto vstoupíte na trh, důkladně zanalyzujte konkurenci, která podniká ve stejném či podobném oboru jako vy. Svou konkurenci mějte neustále v hledáčku. Jedině tak budete vědět, co dělají jinak, v čem jsou lepší než vy a kde je naopak jejich slabé místo, které můžete využít ve svůj prospěch.
5. Automatizujte
Na začátku podnikání budete pravděpodobně zavaleni haldou papírů, ve které bude panovat naprostý chaos. Zjednodušte si proto vaši práci, jak jen to jde. Využívejte pro svá data různé podnikové informační systémy, CRM aplikaci pro databázi vašich zákazníků a další užitečné nástroje, kterými většinu administrativních činností automatizujete. Díky tomu si vytvoříte přehledný systém nad všemi daty a potřebnými údaji.
A pokud přesto váháte, zda se do podnikání vrhnout, zkuste to formou franšízy. Ta vám totiž poskytne jedinečné know-how již známé a stabilní společnosti, usnadní vám vstup na trh a ochrání vás před podnikatelským rizikem.