Co je práce v režimu remote? Jak se k tomu staví zaměstnavatelé?
Během koronavirové izolace, kdy jsme byli nuceni zůstat doma a řada z nás přešla na home office, se již některým zaměstnancům zpátky do kanceláře nechce. Naopak mnohé firmy zjistili, že některé zaměstnance fyzicky v kanceláři denně nepotřebují. Vznikla tak nová forma spolupráce, kdy můžete pracovat z jakékoliv země světa – práce na dálku, neboli remote.
Podpora kreativity a prevence proti syndromu vyhoření
Práce na dálku, bez osobního kontaktu v kanceláři, má pozitivní vliv na psychické zdraví daného zaměstnance. Je známo, že prostředí kolem nás ovlivňuje naše duševní rozpoložení, náladu i motivaci. Proto lidé pracující na remote často popisují, že jsou daleko produktivnější. Změna prostředí navíc pomáhá proti stereotypu, rutině, což může vyvolat v krajním případě i syndrom vyhoření.
Na Madeiře je remote podporováno vládou
Většina těchto tzv. digitálních nomádů své útočiště naleznou v Asii, především Thajsku nebo na Bali. Oblíbenou cílovou destinací vhodnou pro práci je i Portugalsko, Madeira nebo Kanárské ostrovy. Na Madeiře jsou dokonce tak pokrokoví, že tento styl práce aktivně podporuje tuzemská vláda!
Záleží na dané pracovní pozici
Ne každý pracovník si ale remote práci může dovolit, již z podstaty náplně práce. Andrea Tkačuková, CEO a spolumajitelka relokační agentury Foreigners, pro Grafton.cz uvádí: “Kdyby chtěl pár měsíců ze zahraničí pracovat třeba člověk na marketingu nebo někdo, kdo teď stejně nechodí na schůzky osobně a může plně fungovat online, tak s tím nemám problém. Když je to pak konzultant, mezi jehož činnosti patří pochůzky nebo klientská setkání, tak tam by to šlo jen na kratší dobu nebo kdyby měl asistenta, který to bude dělat za něj.”
Překážkou je v současnosti legislativa
Poměrně velkou překážkou je pro zaměstnavatele legislativa a byrokracie. Při zaměstnanci, který je zaměstnán na hlavní pracovní poměr, je nutné dbát na daňové a další specifikace dané vybrané země. Problémem může být například dvojí zdanění příjmů (v zemi pobytu a v zemi trvalého pobytu). Jednoduší to je pro lidi na volné noze.
I pro zaměstnance na dálku musí zaměstnavatel pamatovat na BOZP
Pro zaměstnance pracující ze zahraničí je důležité také vzít do úvahy také problematiku v rámci BOZP. Je třeba myslet na to, že i v zahraničí se může stát nějaký úraz či nehoda a ze zahraničí by mohlo dojít ke komplikacím během objasňování a řešení dané situace. V případě, že by daný zaměstnanec potřeboval vystavit neschopenku, je nucen přiletět zpátky do ČR, neboť mu ji může vystavit pouze obvodní lékař v Česku. Protože firma nese zodpovědnost za zdraví zaměstnance i v zahraničí.