Je čtyřdenní pracovní týden efektivní?
Zaměstnanecký benefit ve formě pouze čtyř pracovních dnů se v Česku stává stále větší realitou. Všechny tuzemské firmy, které tuto novinku vyzkoušely, už u ní většinou zůstaly, protože se jim vyplatí. Jak je na tom tedy kratší pracovní týden v praxi?
Představte si, že jste v práci pouze čtyři dny v týdnu, ale za stejnou mzdu. Je to velmi lákavá představa, která může přinášet mnoho výhod, dokonce i větší efektivitu.
Mentální útlum po třetí hodině
Dle mnohých výzkumů, ale i obyčejného pozorování na pracovišti, se zjistilo, že kolem 15. hodiny dochází u zaměstnanců k útlumu a výrazně hůře se soustředí. Právě z toho důvodu některé firmy zkrátily pracovní dobu na sedmihodinovou. Lidé jsou mnohem spokojenější a hlavně do své práce dávají potřebnou energii. Lidé se kolem třetí hodině mnohem více scházejí na kávu, povídají si, prokrastinují a věci jim trvají delší dobu. Je proto smysluplnější, aby z práce odešli a věnovali se rodině či koníčkům, protože práce je tak či tak odvedená stejnou mírou.
Den navíc
Zkrácený pracovní týden přináší spoustu výhod. Zaměstnanci se cítí více odpočatí, zároveň stíhají ve volném čase více koníčku, a tak se lépe odreagují a do práce chodí s vyčištěnou hlavou. To vede k vyšší efektivitě i kreativitě, lidé si své práce více váží a necítí se tolik pod tlakem.
Přečtěte si také: Podnikání nebo zaměstnání?
Plošné prosazování je špatný nápad
Mnozí odborníci, ale i ti, kteří už tento čtyřdenní týden zavedli, s plošným prosazováním nesouhlasí. Říkají, že každý má jiné tempo a vyhovuje mu něco jiného. U některých by takto zkrácený týden mohl naopak vyvolávat větší stres z toho, že nestíhá. Ostatně takto to má na začátku každý, protože jsme zvyklí na celých pět dní, kdy si můžeme dovolit prokrastinovat, chodit na kafíčka a občas se tak trochu flákat.