čerpání dovolené

Čerpání dovolené a jeho podmínky

Dovolenou si v létě, ale i na podzim vybírá až 90 % zaměstnanců. Víte jako zaměstnavatel, jak je to s nárokem na dovolenou a jak se délka dovolené vypočítává? Můžete dovolené jako vedoucí zaměstnanci zamítnout? Pojďme se podívat dovoleným na zoubek.

Jak dlouhá musí být dovolená?

Na dovolenou má nárok každý zaměstnanec, která odpracuje v daném zaměstnání alespoň 60 pracovních dnů v roce. Poté je jeho právem získat 4 týdny dovolené. Pokud člověk nastoupil do zaměstnání například až v půlce roku nebo na jeho konci, bude se podle toho zkracovat také jeho dovolená, a to podle odpracovaných dní.

Přečtěte si také: SYNDROM VYHOŘENÍ VÁS MŮŽE POSTIHNOUT I V PODNIKÁNÍ. NAUČTE SE BÝT ŠŤASTNÝ.

Od roku 2021 se již dovolená nepočítá ve dnech, ale v hodinách. To znamená, že má člověk nárok na 160 hodin dovolené. Při výpočtu nároku na dovolenou tedy vynásobíte týdenní úvazek v hodinách s roční výměrou při plném úvazku v týdnech. Vyjde vám počet hodin dovolených.

Jak je to s čerpáním dovolené?

To, zda zaměstnanec na dovolenou skutečně odjede, nebo ne, se ale také odvíjí od zaměstnavatele. Ten totiž dle zákoníku práce určuje, jak kdo dovolenou čerpá a v jakém termínu. Z toho důvodu musí docházet ke schvalování dovolené, aby například nedošlo ve firmě k podstavu a podobně. V praxi se plánování odvíjí různě. Zaměstnavatel by měl každopádně dohlédnout na to, že bude dovolená vyčerpaná vcelku za jeden kalendářní rok.

Pokud zaměstnanec za celý rok dovolenou nebo její část nevyčerpá, je možné ji převést do roku následujícího.

Přečtěte si také: Mýty o investování a jak je to doopravdy