Češi jako jedni z nejspořivějších lidí v Evropě
O Češích se říká lecco. Někteří tvrdí, že utrácíme hlava, nehlava, jiní nás však považují za skrblíky, kteří nedají z kapsy jen tak korunu. Druzí jsou trochu blíže pravdě, což ostatně ukázaly i nedávné statistiky, které se dostaly na světlo světa. Nedávno se totiž ukázalo, že Češi jako takoví patří mezi nejspořivější národy celé Evropy. Dokonce jsou lepší než Švédové, což je velký úspěch.
Čechům se v posledním roce po finanční stránce opravdu dařilo. Ne, že by více pracovali, ale jejich zaměstnavatelé si jich začínali všímat a začali jim přidávat, jelikož se o ně začali bát. A tak Češi měli v kapse mnohem více peněz než v předcházejícím roce. I když se najdou ti, kteří veškeré peníze navíc utratili za zbytečnosti nebo za to, po čem dlouho toužili, drtivá většina si své úspory začala dávat stranou. A díky tomu se Češi zařadili k nejspořivějším lidem Evropy.
Nedávné statistiky ukazují, že Češi se dostali vysoko nad průměr, tam sídlili společně se Švédy. Průměr letos činí necelých šedesát procent. Tohoto průzkumu se pro představu zúčastnilo kolem pětadvaceti tisíc lidí ze čtyřiadvaceti zemí Evropy.
Kolik ušetříme v průměru?
I když nejsme nejvíce spořivý národ, jsme na druhém místě. Předehnalo nás jen Švédsko, kde spoří zhruba tři čtvrtiny obyvatel v pravidelných intervalech. Češi jsou však za nimi v těsném závěsu, měsíčně si dává peníze stranou něco přes sedmdesát procent z nás.
V průměru lze říct, že Češi každý měsíc ušetří zhruba čtyři tisíce korun. Peníze jsou určeny pro nečekané výdaje, které nejsou opravdu předvídatelné. Jiní si dávají peníze stranou kvůli cestování, další spoří pro případ, že by přišli o práci. Také se najdou ti, kteří spoří pro své děti či vnoučata.
Nechceme se stěhovat za lepšími penězi
Nabízí se také otázka, zdali bychom se přestěhovali, kdyby nám někde byly nabízeny vyšší zisky. I o tom hovoří statistiky. Podle nich by se odstěhovalo jen osm lidí ze sta.