Co všechno je nutné danit?

Co všechno je nutné danit?

S daněmi to letos vypadá všelijak. Díky šířícímu se koronaviru byly daně odloženy, některých se však stejně týkalo až pozdější odevzdávání. Konkrétně se pozdější odevzdávání týkalo těch, kterým dělá daňové přiznání daňový poradce nebo účetní. Je však třeba konstatovat, že daněmi se nezabývají jenom podnikatelé nebo osoby samostatně výdělečně činné, ale také osoby, které jsou zaměstnané, ale které si ještě navíc přivydělávali někde jinde. I oni musí sami vyplňovat daňové přiznání, přes to zkrátka nejede vlak.  

Zaměstnanci přivydělávající si někde jinde nejsou jedinými, kteří se musí starat o daňové přiznání sami. Takových lidí je vícero. Dokonce v mnohých chvílích i samotní důchodci musí vyplňovat daňové přiznání.  

Pojďme si však říct, co konkrétně je nutné zdanit. Kromě přivýdělků a příjmů ze zaměstnání respektive příjmů fyzických a podnikatelských osob se musí danit ještě několik dalších věcí.  

Pronájmy 

Ať už pronajímáte chatu, chalupu nebo bytovou jednotku, musíte tento příjem zdanit. U chat a chalup, respektive u pronájmů obecně je to s výší daní trochu jiné než u zdanění jiných věcí. Proto se dobře informujte. Každý rok se navíc pronájmy daní jinou sazbou, vláda neustále přináší jisté změny, a tak informovanost je základ úspěšného podání daňového přiznání.  

Investice 

Rozhodli jste se v uplynulém roce investovat a už jste generovali zisky? Pokud je tomu opravdu tak, musíte své zisky zdanit. Ať už to bylo třeba jen deset tisíc korun, stejně musíte veškeré vaše investice, z nichž vyplynul nějaký zisk, zdanit.  

Penze 

Patříte k seniorům, tudíž se domníváte, že daně řešit absolutně nemusíte? Není tomu tak. Pokud výše vašeho důchodu přesahuje čtyřicet tisíc a padesát korun k tomu měsíčně, bohužel i vy spadáte k plátcům daně a daňové přiznání vyplnit musíte. Jestliže vám na účet chodí důchod průměrný čili okolo čtrnácti tisíc korun, nemusíte nic řešit.