Daňové přiznání za rok 2017 a co je třeba vědět
Daně trápí rok co rok nejen podnikatele či drobné živnostníky, ale taky jsou utrpením pro mnohé zaměstnance. Ne v každém zaměstnání se totiž zaměstnavatel stará o daně, v mnohých zaměstnáních si o zúčtování daně musí požádat sám zaměstnanec, který si následně vyplňuje i daňové přiznání. Letošní daně jsou opět jiné než vloni. Na co si dát letos pozor a kdo si letos přilepší?
Snižovaly se stropy paušálních výdajů
Drobné, ale i větší podnikatele letos zaskočí, že se snížily stropy paušálních výdajů. Pokud neuznáváte příjmy skutečné, ale procentem z příjmu, měli byste si předem zjistit stropy. Letos však máte ještě na výběr. Buď si můžete ponechat loňské, vyšší stropy (ale nebudete mít nárok na slevy na manželku a na jiné podobné slevy), nebo svolíte k nižším stropům a slev budete moct využít.
Od příštího roku už dvě varianty nebudou, bude platit ta s nižšími slevami a se slevami.
Vyšší slevy na děti
Rodiče budou letos potěšeni, zvyšovaly se totiž slevy na děti. Dalo by se tedy říct, že si rodiče letos výrazně polepší, co se týče daní. Sice se daňové zvýhodnění zvýšilo během loňského roku, ale do daní se uplatní výše zvýhodnění za celý kalendářní rok.
Roční daňové zvýhodnění tedy činí na první dítě 13 404 korun, rodiny s dvěma dětmi mají slevu vyšší o šest tisíc korun a rodiny se třemi a více dětmi mají roční daňové zvýhodnění ve výši 24 204 korun.
Opět platí, že tuto slevu na děti může uplatnit jenom jeden z pracujících či podnikajících rodičů, s nímž dítě žije ve společné domácnosti.
Důležité:
Na závěr je nutné informovat vás o termínu, do kdy je třeba daňové přiznání podat. Pokud nevyužíváte daňového poradce nebo účetní, platí pro vás termín odevzdání do třetího dubna tohoto roku (datum se stanovil v závislosti na velikonočních svátcích). Ti, kteří mají účetní či kteří využívají daňového poradce, mohou daňové přiznání odevzdat později.