Inflace

Inflace dál roste. Česko se potýká s největším zdražováním ve své historii

Z prosincových 6,6 procenta stoupla v lednu inflace meziročně na 9,9 procenta. Meziměsíční růst cen je nejvyšší v celé historii České republiky. Příčinou prudkého zvýšení cen je především zdražování energií, pohonných hmot a potravin. V lednu spotřebitelské ceny vzrostly meziměsíčně o 4,4 procenta, což bylo nejvíce od roku 1993, jak uvádí data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Oproti loňskému lednu vzrostly spotřebitelské ceny téměř o 10 procent, což je nejvíce od července 1998, kdy se meziroční nárůst cen zastavil na 10,4 procentech. Na výši lednového meziročního indexu se nejvíce podílely ceny bydlení, pohonných hmot a potravin.  

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank stojí za prudkým nárůstem inflace změny ceníků u podnikatelů a firem a konec osvobození od placení DPH u energií. Právě to v listopadu a prosinci mělo snížit meziroční míru inflace o jedno procento.

V lednu vzrostly ceny elektřiny o 18,8 procenta, plyn vzrostl dokonce o 21,5 procenta. Z potravin nejvíce podražily brambory a polotučné trvanlivé mléko, a to shodně o 16 procent, cukr podražil dokonce o 21,1 procenta. Zdražily také pohonné hmoty a oleje, a to o 28,1 procenta.

Lednová inflace, která se zastavila na hodnotě 9,9 procenta, předčila očekávání České národní banky, která ji odhadovala na 9,4 procenta. Podle prognóz by se inflace měla držet kolem hranice 10 procent ještě několik měsíců. Teprve od poloviny roku by měla začít postupně polevovat.