Jak vypadají změny v práci na dohodu?
Změny, které najdeme v zákoníku práce mají vylepšit ochranu lidí pracujících na dohodu a přiblížit je určitým způsobem k zaměstnancům s pracovní smlouvou. Novela ovšem sklidila kritiku od odborníků, ale i samotných zaměstnavatelů.
Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo návrh změn v zákoníku práce, které se týkají osob pracujících na dohodu. Právě dohody o provedení práce jsou velmi často užívané, protože představují málo administrativní práce a tím i méně stráveného času. Často jsou výhodné pro obě strany.
Přečtěte si také: Co by znamenalo zvýšení odvodů pro OSVČ?
Rovnováha především
Novinky mají tuto formu spolupráce uvést do souladu s evropskou směrnicí o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob. V praxi to znamená především nové povinnosti pro zaměstnavatele a větší byrokracii. To nejspíš povede k tomu, že si zaměstnavatelé dobře rozmyslí, zda uzavřou dohodu nebo rovnou pracovní smlouvu.
Rozvrh pracovních dní
Změny se týkají například toho, že zaměstnavatelé rozvrhnou pracovní dobu v písemném zápisu nejen zaměstnancům se smlouvou, ale i dohodářům. Tento zaměstnanec tak bude vědět kdy bude v práci, případně si může po dohodě se zaměstnavatelem nastavit home office.
Dalším bodem v návrhu je nárok na dovolenou, případně na volno z důvodu návštěvy lékaře.
Přečtěte si také: Je čtyřdenní týden efektivní?
Novinkou vyplývající ze směrnice je také institut přechodu na jinou formou zaměstnání. Po určité odpracované době může zaměstnanec požádat o přechod z DPP nebo DPČ na pracovní smlouvu, která je pro zaměstnance jistější formou zaměstnání. Podmínkou je, že zaměstnanec pracuje u zaměstnavatele na základě DPP nebo DPČ v posledních dvanácti měsících alespoň 180 dnů.