je příspěvek na bydlení jen pro vyvolené?

Je příspěvek na bydlení jen pro vyvolené?

Kvůli navýšení cen energií a vlastně veškerého zboží a služeb nabídl stát pomocnou ruku všem, kteří se potýkali s finančními obtížemi. Příspěvek na bydlení měl pomoci rozpočtům napříč domácnostmi v Česku, pro mnoho lidí byl ale překvapivě nedosažitelný.

Několik tisíc měsíčně k dobru

Pokud už jste příspěvek získali, mohl vám uspořit několik tisíc korun měsíčně. Jeho vyřízení se ale zdálo téměř neuchopitelné a mnoho lidí žádost vzdalo už při samotném vyplňování formuláře.

Přečtěte si také: Vyměňte korporát za vlastní podnikání

Podle dat, která zveřejnilo MPSV, žádá měsíčně o tento příspěvek kolem tisíce obyvatel Česka. Žádost sama o sobě je ale tak zbytečně komplikovaná, že se k samotnému výsledku probojuje jen malá část z nich.

Formulář je samo o sobě složité vyplnit

Součástí je totiž podrobný formulář, který žádá informace o současném bydlení, příjmech a osobních údajích. Formulář se také ptá na způsob využívání energií, na takzvané skutečné bydliště, typ vytápění v domě a na přesnou velikost domu či bytu. Už v tento moment začíná být vyplňování únavné, protože k němu potřebujete velké množství dalších dokumentů, ve kterých informace naleznete a poté doplníte. Musíte také doložit výdaje za nájemné, své příjmy z posledních šesti měsíců a také nájemní smlouvu včetně veškerých dodatků.

Přežijí jen nejodolnější

Nejen, že hledání údajů je náročné a vyžaduje spoustu času a trpělivosti, ale výsledek vám během psaní může několikrát spadnout. Pokud už se konečně probojujete na konec, není jisté, že příspěvek na bydlení skutečně obdržíte.

Přesně tato zbytečná komplikovanost odradí velké procento lidí, kteří by možná skutečně měli na příspěvek nárok. V systému zkrátka obstojí ti, co mají čas a velký pohár trpělivosti.