Jak jsou na tom absolventi bez praxe?
V současné době se Česká republika potýká s nedostatkem zaměstnanců. Je to poměrně často řešené téma, protože často čteme na internetu články, které tvrdí, že zaměstnavatelé jsou už takřka zoufalí, protože nevědí, kde novou pracovní sílu hledat. Ať už jsou či nejsou zaměstnavatelé zoufalí, je třeba zmínit, že existují schopní zaměstnanci, o které však nemají zaměstnavatelé zájem, i když nutně potřebují. Jsou to absolventi bez praxe, kteří jsou na pracovním trhu dost znevýhodnění.
Je to škoda. Zaměstnavatelé by měli vnímat absolventy bez praxe jako někoho, koho si mohou zaučit, které mohou zaškolit do chodu podniku a postupně si z nich mohou vypilovat skutečně čestné členy pracovního týmu. Jenže zaměstnavatelé jim nechtějí dát šanci, protože si myslí, že nic neumí, i když mají mnohdy nějaký titul před jménem. Je však nutné zmínit, že s takovým přístupem si absolventi nikde praxi nenajdou. Nebudou mít možnost si ji vybudovat, když jim ji nikdo nenabídne.
Co se řadí mezi bonusy, které zaměstnavatelé ocení?
Kromě toho, že je velice žádaná praxe, se taky od kandidátů na pracovní pozici žádá i zodpovědnost, samostatnost a základní pracovní návyky. Jenže toto bohužel někdy nestačí, a to ani v době, kdy si pracovníci vybírají své zaměstnavatele, nikoliv zaměstnavatelé své zaměstnance.
Co je však skutečně zvláštní, je to, že zaměstnavatelé často nedávají přednost ani těm, kteří mají vysokoškolský titul, pokud nemají nějakou praxi. Proto jsou více cenění středoškoláci, kteří sice začnou na méně kvalifikované pozici, ale vypracují se z ní na místo, které by měl obsadit vysokoškolský student.
Jak firmy hledají své zaměstnance?
I v současné době, kdy je o zaměstnance nouze, se zaměstnavatelé snaží, aby našli vhodné kandidáty na pracovní místa. Většinou vhodné adepty hledají pomocí personálních agentur, ale taky pomocí externích či interních poptávek. Taky jim výrazně pomáhají veletrhy práce.