Poslech hudby při práci
Zatímco někteří potřebují absolutní klid a ticho, aby se mohli maximálně soustředit na svou práci, jiní naopak pro lepší výkon potřebují hudbu, která je správně naladí a zlepší jim motivaci do práce.
Poslech muziky může přispět k lepší koncentraci hned z několika důvodů. Jedním z nich je jednoduché přehlušení ostatních rušivých zvuků, které nás mohou rozptylovat, jako jsou například hlasy nebo ťukání do klávesnice ostatních lidí v kanceláři, zvuky dopravy zvenku nebo další nežádoucí zvuky. Dalším z důvodů může být to, že nás hudba sama o sobě uklidní a naladí na danou činnost, může nás dokonce inspirovat a tím podpořit náš pracovní výkon a vést k větší kreativitě.
Efekt koktejlové party
Ke spojení sluchu a koncentrace se váže několik zajímavých jevů. Například takzvaný efekt koktejlové party. Jedná se o jev, při kterém náš mozek vybírá, na co se například v hlučné místnosti zaměří, a poté další zbytečné rušivé zvuky ignoruje. Efekt koktejlové party můžeme zažít právě v kanceláři.
Mozartův efekt
Dalším fenoménem je Mozartův efekt, který popisuje, jakým způsobem ovlivňuje poslech vážné hudby naši koncentraci a jak trénuje náš mozek. Poslouchání vážné hudby nám má dle tohoto jevu pomoci při řešení například matematických úloh nebo jiných vážnějších problémů.
Výběr hudby je důležitý
Právě od výběru hudby se velmi odvíjí to, zda nám půjde práce lépe či hůře. Klidné delší skladby mohou k našemu soustředění přispět a pomoci nám se oddělit od okolního hluku. Naopak rychlé, taneční a rychle se měnící písně naopak odvedou naši pozornost do úplně jiné oblasti, než je práce. Oblíbeným je takzvaný bílý šum, který se často využívá právě pro navození klidu. Pokud pracujete v hlučném prostředí, ale nejste zvyklí na poslech písní, může být pro vás bílý šum tím pravým řešením. Šum vytváří neutrální prostředí, které vás izoluje od nepříjemného hluku.
Podobně vám mohou zlepšit soustředění, paměť i náladu zvuky napodobující přírodu, například tekoucí voda, šustění listí a trávy nebo déšť.
Poslouchání hudby může způsobit například uvolnění dopaminu v mozku. To znamená, že se budeme cítit více spokojeně, a jak už bylo zmíněno výše – to může vést k větší kreativitě. Každý člověk je ovšem jiný, má jiné potřeby, hudební vkus a ví, jak se nejlépe zkoncentrovat. Právě proto není hudba při pracování pro každého a je třeba zjistit, co nejvíce vyhovuje vám. Žádný ideální návod neexistuje.