Výše mzdy

Pracujeme více než Němci, ale naše mzda je nižší

I když se české ekonomice daří, i když rostou platy a i když se potýkáme s nízkou nezaměstnaností a s vysokou zaměstnaností, stále velká část z nás utíká za prací do zahraničí. Otázkou je, jestli se tomu máme divit či nikoliv. Mnozí zaměstnavatelé se snaží nabízet skutečně výhodné podmínky, nabízí vynikající plat i velkou spoustu benefitů, bohužel ani to nedokáže mnohé zaměstnance udržet. Češi totiž moc dobře vědí, že stejnou nabídku dostanou například v Německu, ovšem zde jim bude nabídnuta ještě kratší pracovní doba.

Jelikož zaměstnanců chybí, a to nejen u nás, ale i ve světě, mnohé agentury se rozhodly provést průzkum, který by sdělil, jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy. Zaměřme se nyní právě na zmiňované Německo, do něhož utíkáme za prací nejvíce.

Němci pracují méně a mají více peněz

U nás stále platí to pravidlo, že čím déle pracuješ, tím více si vyděláš. Jenže Němci jsou opačného názoru, proto lidé utíkají právě tam. V Německu se totiž nepracuje padesát hodin týdně, ale jenom pětatřicet hodin týdně, navíc i za kratší pracovní dobu se nabízí v Německu mnohem více peněz. V průměru si v Německu pracovník přijde na plat vyšší o třicet procent v porovnání s českými platy.

Podle Českého statistického roku roste průměrná mzda v České republice. Nyní je průměrná mzda kolem třiceti tisíc korun. Pokud bychom měli průměrnou mzdu v Česku porovnat s průměrnou mzdou v Německu, asi bychom spadli ze židlí. Zde se totiž průměrná mzda pohybuje kolem pětadevadesáti tisíc korun.

V čem je problém?

Podle výsledků analýzy vše spočívá v produktivitě práce. V Česku je produktivita na necelých šedesáti procentech, v Německu je produktivita na necelých osmdesáti procentech. Lidé v Německu pracují kratší dobu, tudíž pracují efektivněji. Nejsou tak moc unavení, nebývají vyčerpaní a přepracovaní. To se však o Češích říct nedá.