Rady a tipy

Rady a tipy, jak chránit kartu před podvodníky

Platební karty jsou dnes využívaným platidlem, které se dokonce využívá mnohem častěji než hotovost. V minulosti to však bylo obráceně, dokonce ještě před pár lety se kartám úplně nevěřilo. Jenže letos jsou na světě už fantastických sedmdesát let, což znamená, že už jsou důvěryhodné. První karta vůbec u nás byla vyrobena 1988, dnes ji vyrábí každá banka a i když má karta všechny bezpečnostní náležitosti, stejně se jedná o často kradenou věc. A jelikož jsou na kartě všechny úspory, je dobré vědět, jak svou kartu před podvodníky chránit.

Ano, první česká platební karta byla skutečně vyrobena už v roce 1988. Tehdy ji vyrobil Živnostenský úřad, a to k devizovému účtu. Tehdy se ještě nevědělo, jak moc kradené karty budou. Mnozí zloději to dokonce dělají tak, že kartu ukradnou z peněženky, kterou “náhodou” najdou. Majitel peněženky jen zdvořile poděkuje, většina lidí se nedívá dovnitř, jestli je v ní všechno. A když už někdo přece jen nahlédne do peněženky, zkontrolujeme si jen občanský průkaz, případně řidičák.

Abyste předcházeli zbytečným krádežím, které jsou mnohdy jen z důvodu nepozornosti, měli byste vědět, jak si svou kartu chránit před podvodníky a případně zloději.

Tipy a rady, jak svou kartu chránit

  • Pravidlo číslo jedna zní: Mějte svou kartu neustále pod dohledem. Nikým si ji nenechte odnést, nikomu ji nepůjčujte.
  • Při výběru z bankomatu buďte opatrní. Pokud jsou na bankomatu provedeny nějaké podezřelé změny nebo úpravy, pokud se kolem něj pohybují divní, podezřelí lidé, raději se tomuto bankomatu vyhněte, i když si nutně vybrat potřebujete.
  • Neuskutečňujte platební transakci, jestliže se vám zdá, že něco není v pořádku.
  • Buďte opatrní a pozorní v době, kdy zadáváte PIN kód. Ujistěte se, že se nikdo nedivá. U mnohých bankomatů jsou zrcátka, kterými se můžete během zadávání PIN kódu ujistit, že za vámi nikdo není.