podnikat či studovat?

Studovat či podnikat? To je oč tu běží!

Máte dobrý nápad, investory a elán pro podnikání, ale brzdí vás strach z toho, že to nebudete stíhat zároveň se studiem? A nebo se bojíte více toho, že když nezačnete podnikat hned, ujede vám vlak? Máme pro vás několik rad na to, jak se správně rozhodnout.

Založit živnost můžete po dovršení 18 let, takže vám od této chvíle teoreticky nic nebrání v rozjetí vlastního byznysu. Problém ovšem je, že mnoho mladých lidí, si takové podnikání představuje jako Hurvínek válku. Myslí si, že jde jen o svobodu a větší výdělky, ale rizika už tolik neregistrují.

Škola z vás podnikatele neudělá, ale…

Vysoká škola podnikání nikde není, jisté obory vás mohou zasvětit do oblastí, které vám budou při podnikání velmi užitečné, ale podnikatele z vás zkrátka neudělají. To musíte mít v sobě. Pokud už teď víte, že je pro vás další studium zbytečné, neztrácejte s ním čas. Na druhou stranu myslete na to, že vysoká škola vás naučí přemýšlet, může vám pomoci se orientovat v oborech, které při podnikání oceníte, a hlavně vám poskytne rozhled a množství kontaktů.

Zahraniční stáže

Velká část univerzit navíc v této době nabízí různé zahraniční studijní pobyty, které by vám i v rámci podnikání opět mohly otevřít vrátka tam, kam byste se normálně nedostali. Mluvit v cizím jazyce bude při podnikání další nespornou výhodou.

Časová náročnost

Hned na začátku si musíte uvědomit, že prezenční studium je velmi náročné. Skloubit ho s podnikáním by bylo ještě náročnější. Ovšem všechno jde, když se chce. Kompromisem může být studium dálkové, které vám nabídne to nejlepší z obou světů, ale zase vyžaduje vaši větší sebekázeň.

Podnikat, nebo nepodnikat?

Pokud nechcete riskovat, zkuste se porozhlédnout například po franšízách ve vašem okolí. Jedná se o skvělou možnost, jak snížit svá rizika na minimum a zvládnout i podnikání během studování. Ať se rozhodnete jakkoliv, myslete na to, že vy sami sebe znáte nejlépe. Víte tedy nejlíp, jak vám to ve škole jde a zda vás naplňuje. To je ten nejdůležitější faktor, podle kterého byste se měli řídit.

Přečtěte si také:

FINANČNÍ REZERVA: UMÍTE SPRÁVNĚ NALOŽIT S VÝPLATOU?

KONEC PROKRASTINACE! ZAČNĚTE TEĎ A TADY.