Zvyšování úrokových sazeb

Zvyšování úrokových sazeb, přísnější pravidla pro novostavby. Co všechno čeká majitele domů v novém roce?

Začátek nového roku bude ve znamení rychlého růstu cen a úrokových sazeb bank, což se promítne do výdajů všech, kteří plánují nebo už začali stavět. Navíc spoustě lidem, kteří splácí hypotéku, se jejich splátka zvýší až o tisíce korun měsíčně. Od září také vejde v platnost zákaz používání neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy.

Pro novostavby budou platit přísnější pravidla

Od 1. ledna roku 2022 přináší novela vyhlášky o energetické náročnosti budov přísnější pravidla pro novostavby. Nové domy, které mají téměř nulovou spotřebu energie, musí disponovat regulovatelným vytápěním, větráním a osvětlením. Musí mít také účinně pokrytou spotřebu energie, která se má částečně získávat z obnovitelných zdrojů. Nové domy budou muset být vybaveny také lepšími okny. Místo oken s dvojitými skly budou majitelé novostaveb povinni instalovat trojitá skla nebo alespoň navýšit tloušťku tepelných izolací kolem celé budovy o 30 milimetrů.          

Cena novostaveb se tak zřejmě jejich majitelům prodraží až o dvě procenta. U dvoupodlažního rodinného domu se budou náklady pohybovat kolem 50 až 80 tisíc korun. Naopak přínosem bude pro majitele domů úspora na energiích.

Změna pravidel v poskytování hypoték

Česká národní banka rozhodla o zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, které začnou platit od 1. dubna 2022. Nově budou banky poskytovat hypotéky lidem do 80 procent hodnoty dané nemovitosti, současně je to 90 procent ceny. Měsíční splátky dluhu pak budou smět být nejvýše 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele. U lidi do 36 let mohou splátky činit 50 procent jejich čistého příjmu.  

Největší rozdíl pocítí zřejmě lidé, kteří již hypotéku splácí. Kvůli růstu sazeb hypotečních bank bude muset spousta lidí svou hypotéku refinancovat. Jejich měsíční splátky se tak mohou zvýšit až o několik tisíc korun. To může být pro mnohé domácnosti zcela likvidační.

Zákaz používání neekologických kotlů

Nejpozději do 1. září musí být z provozu odstaveny všechny staré kotle 1. a 2. emisní třídy. Lidé tak budou nuceni vyměnit svůj kotel za teplené čerpadlo nebo šetrnější vytápění na dřevo či plyn. V opačném případě jim bude hrozit pokuta až 50 tisíc korun a to pokaždé, kdykoliv v kotli zatopí. Legislativa o výměně kotlů byla přijata už v roce 2012 a ke zdravějšímu vytápění pomáhají lidem kotlíkové dotace, které vyhlásilo ministerstvo životního prostředí.